FAQ

Często zadawane pytania

Jak pewna jest diafragma Caya®?

Żaden środek antykoncepcyjny nie gwarantuje 100% zabezpieczenia przed niechcianą ciążą. Diafragma Caya® jest tak samo bezpieczna jak klasyczna diafragma. Im częściej stosowana jest diafragma Caya®, tym pewniejsze jest obchodzenie się z tym środkiem antykoncepcyjnym i tym większą pewność daje stosowanie tej metody.

Skąd wiadomo, że diafragma Caya® jest prawidłowo założona i pasuje?

Najdłuższym palcem (przeważnie jest to palec środkowy) należy wyczuć prawidłowe położenie diafragmy: sprawdzić, czy membrana przykrywa szyjkę macicy i czy wgłębienie do usuwania znajduje się prawidłowo za kością łonową. Jeśli spełnione są oba te warunki, ochrona jest pewna i bezpieczna.

Jak długo można stosować diafragmę Caya®?

Diafragmy Caya® nie należy stosować dłużej niż 2 lata od pierwszego użycia.

Dlaczego diafragma Caya® musi pozostać w pochwie przez 6 godzin po stosunku płciowym?

Plemniki nie są już aktywne po tym czasie. Te 6 godzin zapewnia bezpieczeństwo przed niechcianą ciążą.

Dlaczego nie należy używać diafragmy Caya® dłużej niż 24 godziny bez przerwy?

Dłuższe stosowanie diafragmy Caya® bez przerwy przez czas dłuższy niż 24 godziny może sprzyjać rozwojowi bakterii w pochwie. Bakterie te mogłyby prowadzić do zespołu wstrząsu toksycznego (Toxic Shock Syndrom, TSS).

Co należy zrobić, jeśli zapomniało się o wyjęciu diafragmy Caya® przed upływem 24 godzin?

Należy wyjąć diafragmę Caya® i skontaktować się z lekarzem w celu zbadania.

Czy możliwy jest wielokrotny stosunek płciowy z założoną diafragmą Caya®?

Tak, diafragma Caya® pozostaje na miejscu, ale konieczne jest dodatkowe wprowadzenie żelu antykoncepcyjnego za pomocą aplikatora. Aplikatory do żelu dostępne są w aptece.

Czy diafragmę Caya® można stosować również podczas miesiączki?

W zasadzie jest to możliwe. Co należy zrobić w przypadku infekcji pochwy? W przypadku infekcji pochwy (np. grzybicy) należy zwrócić się do lekarza w celu przeprowadzenia leczenia. W czasie leczenia należy stosować prezerwatywy, a NIE diafragmę. Po zakończeniu leczenia należy dla własnego bezpieczeństwa kupić i zastosować nową diafragmę Caya®.

Czy razem z diafragmą Caya® można stosować lubrykant?

Używanie lubrykantów na bazie wody (np. Sylk) nie ma wpływu na zastosowanie i bezpieczeństwo diafragmy Caya®.

Czy partner może wyczuwać diafragmę Caya®?

Jest to bardzo mało prawdopodobne. W rzadkich przypadkach mógłby ewentualnie wyczuć krawędź diafragmy.

Czy diafragma Caya® ma wpływ na odczucia seksualne?

Nie, diafragma Caya® nie ma wpływu na libido, ponieważ nie zawiera hormonów.

Co należy zrobić, jeśli diafragma Caya® powoduje ból podczas stosunku płciowego?

Należy najpierw sprawdzić prawidłowość położenia diafragmy Caya® za pomocą palca. Jeśli diafragma Caya® nadal powoduje ból, należy zwrócić się do lekarza.

Czy stosowanie diafragmy Caya® ma jakieś ograniczenia?

Nie, ewentualnie konieczna jest zmiana przyzwyczajeń w takim stopniu, aby zawsze stosować diafragmę Caya® przed stosunkiem płciowym. Im częściej stosowana jest diafragma Caya®, tym pewniejsze jest obchodzenie się z nią.

Czy diafragma Caya® może pęknąć lub rozerwać się?

Jest to prawie wykluczone. Jeśli po stosunku płciowym stwierdzi się jednak uszkodzenie diafragmy Caya®, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, aby omówić ewentualne zastosowanie antykoncepcji po stosunku („tabletka po stosunku”).

W jaki sposób podczas stosowania diafragmy Caya® można pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo?

Ważne jest regularne stosowanie diafragmy i używanie żelu antykoncepcyjnego (np. Żelu Caya® Gel). Poza tym diafragmę należy zawsze zakładać przed, a nie dopiero w trakcie stosunku płciowego.

Co należy zrobić, jeśli diafragma Caya® wysunie się jednak podczas stosunku płciowego?

Należy ponownie wprowadzić diafragmę Caya® po ponownym naniesieniu żelu antykoncepcyjnego. Jeśli wysunięcie miało miejsce po wytrysku nasienia partnera lub jeśli istnieje niepewność co do właściwego zabezpieczenia, należy skontaktować się z lekarzem, aby omówić ewentualną antykoncepcję po stosunku.

Czy diafragmę Caya® można stosować również z lubrykantami na bazie silikonu czy tylko z tymi na bazie wody?

Diafragmę Caya® zasadniczo można stosować z lubrykantami na bazie silikonu. Nie jesteśmy jednak w stanie wypowiedzieć się na temat zgodności lubrykantów z żelem Caya® Gel lub Contragel® grün, ponieważ nie posiadamy odpowiednich danych na ten temat. Oznacza to, że nie można wykluczyć ewentualnych ograniczeń skuteczności żelu antykoncepcyjnego. Jednak możliwe jest również zastosowanie żelu Caya® Gel jako lubrykanta. Zawiera on kwas mlekowy i celulozę, nie zawiera parabenów i chlorku benzalkonium.